New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition STTF365VFL Fifth Wheel
View all SportTrek Touring Edition Floorplans
2026 STTF365VFL Features and Options
Venture RV SportTrek Touring Edition fifth wheel STTF365VFL highlights:
- King Bed Slide Out
- 18. cu Refrigerator
- Kitchen Island
- Power Awnings
- Fiberglass Shower
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$119,275
You Save: $40,280
Sale Price: $78,995
You Save: $40,280
Sale Price: $78,995
The RV Store
Location: Logan
Stock# 1232
Location: Logan
Stock# 1232
Stock# 1232
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 STTF365VFL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 7 in |
| Hitch Weight | 3150 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12510 lbs |
| Cargo Capacity | 2485 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 9360 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV, |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
SportTrek Touring Edition STTF365VFL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


