New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition STTF354VBH Fifth Wheel
Venture RV SportTrek Touring Edition fifth wheel STTF354VBH highlights:
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Outside Kitchen
- Private Bunkhouse
- Bath and a Half
This Venture RV SportTrek Touring Edition fifth wheel features a front private bedroom and a rear private bunkhouse, giving separate sleeping areas for families or larger groups. The bunkroom includes bunk beds, a second bunk above a 70" sofa with table slide, and its own half bathroom for added convenience and privacy.
The front bedroom includes a Serta king mattress, window seat, fireplace, shelf storage closet, and additional bedroom storage. A full bathroom with a fiberglass shower, built-in seat, sink, and toilet is located between the main living area and bedroom.
The kitchen is fully equipped with standard appliances, an island with added counter space, an 18" GE stainless steel dishwasher, cabinet storage, and solid-surface countertops. The main living area includes a 70" tri-fold sofa, fireplace, and a dining table with two chairs and two Versa benches for flexible seating.
Exterior features include pass-through storage with slam latch baggage doors, an electric awning with LED lighting, frameless tinted windows, and a high-gloss fiberglass front cap. The fifth wheel is built on an NXG Huck bolt frame with Tufflex PVC roofing and includes blackout roller shades, multiple storage areas, and residential-style features throughout.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $40,716
Sale Price: $78,995
Stock# 1249
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2560 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12610 lbs |
| Cargo Capacity | 2385 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 15.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 10050 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 40" LED Smart TV, Ext. 40" TV |
| Awning Info | 10' 4" & 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZF14029T8032112 |
SportTrek Touring Edition STTF354VBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


