New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition STT365VFL Fifth Wheel
Step into luxury and versatility with the 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition STT365VFL—featuring a spacious front living layout, residential-style comforts, and premium craftsmanship designed for extended stays and unforgettable adventures.
2026 STT365VFL Features and Options
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$115,256
You Save: $35,277
Sale Price: $79,979
You Save: $35,277
Sale Price: $79,979
Southern RV- GA
Location: McDonough, GA
Stock# KF36FL0375
Location: McDonough, GA
Stock# KF36FL0375
Interior Color: CHESTNUT
Stock# KF36FL0375
Interior Color: CHESTNUT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 STT365VFL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | CHESTNUT |
| Hitch Weight | 3150 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12510 lbs |
| Cargo Capacity | 2485 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | 70x80 Sleep Tight King Bed |
| Refrigerator Type | 18 cubic |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Axle Weight | 9360 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4EZF14223T8120375 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


