New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition 343VIK Travel Trailer
Dual A/C's, Dual Fireplaces, Washer & Dryer Prep, Solid Steps, Theater Seating.
Venture RV SportTrek Touring Edition travel trailer STT343VIK highlights:
-
Rear living room with theater seating — perfect for relaxing or entertaining.
-
Dual fireplaces (living room + bedroom) for cozy evenings.
-
Free-standing dinette with chairs (not bench style).
-
Kitchen island with deep stainless sink and plenty of prep space.
-
Large pantry and 10 cu ft 12 V refrigerator.
-
King bed in slide-out with front wardrobe & washer/dryer prep.
-
30" × 36" shower in full bathroom.
Cooking & Entertainment
-
Three-burner cooktop, microwave, and solid surface counters.
-
Theater seating faces a smart TV (often 50" optional).
-
Large windows for natural light and scenic views.
Exterior & Construction
-
Painted fiberglass front cap with LED accent lights.
-
Frameless tinted windows and slam-latch baggage doors.
-
Campfire Café exterior kitchen area on many units.
-
Heated & enclosed underbelly with pass-through storage.
-
Outside shower and rear hitch area lighting.
Comfort & Climate
-
15,000 BTU air conditioner and 30,000 BTU furnace.
-
Extensive standard luxury interior package with wood-plank flooring, hardwood cabinets, and blackout roller shades.
-
Upgradable features include auto-leveling, larger TV, second A/C, and more.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $31,006
Sale Price: $58,969
Stock# 110225
Interior Color: FAWN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | FAWN |
| Hitch Weight | 1240 lbs |
| GVWR | 10785 lbs |
| Dry Weight | 9290 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8050 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 10' 4" and 14' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZT13428T8010769 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


