New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition 333VMI Travel Trailer
This beautiful 2026 Venture RV SportTrek Touring 333VMI just arrived—reserve yours today!
2026 333VMI Features and Options
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$89,195
You Save: $31,226
Sale Price: $57,969
You Save: $31,226
Sale Price: $57,969
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 110223
Location: Merrimack NH
Stock# 110223
Interior Color: CHESTNUT
Stock# 110223
Interior Color: CHESTNUT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 333VMI Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | CHESTNUT |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| GVWR | 10810 lbs |
| Dry Weight | 9010 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7810 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 10' 4" and 16' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZT13326T8100357 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


