New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition 272VRK Travel Trailer
Theater Seating, Dual A/C's, 1200 Watt Inverter, 50 Amp Service, Two Fireplaces.
2026 272VRK Features and Options
Venture RV SportTrek Touring Edition travel trailer STT272VRK highlights:
- Rear Kitchen
- Two Fireplaces
- Front Private Bedroom
- Sit N' Slide Table
- Pass-Through Storage
Floorplan & Layout (
Rear Kitchen (VRK = Very Rear Kitchen)
- Full-width rear kitchen
- Tons of counter space + walk-in pantry
- Great for people who actually cook
Living area
- Theater seating + tri-fold sofa
- Entertainment center + fireplace
- “Sit N’ Slide” dinette (flexible seating/sleeping)
Front bedroom
- King bed slide-out (70" x 80")
- Dresser + second fireplace (!!)
- Window seat + large front window
Bathroom
- Large 30" x 36" shower
- Good-sized vanity + linen storage
Premium Features
Kitchen upgrades
- Solid-surface countertops
- Undermount sink + pull-down faucet
- 3-burner cooktop + oven + microwave
- 10 cu ft fridge
Comfort & interior
- Two fireplaces (living room + bedroom)
- Theater seating
- High-end cabinetry + farmhouse-style design
Bedroom perks
- King bed standard
- Front window + seating area
- Lots of wardrobe storage
Tech & convenience
- Voice-activated control system (newer feature)
- Solar prep / optional solar
- Bluetooth + modern control panel
Construction & build
- Laminated fiberglass exterior
- BAL auto-leveling system
- Goodyear tires
- Norco NXG frame (stronger chassis design)
Climate & systems
- 30K BTU furnace
- Efficient A/C airflow system
- Tankless/on-demand hot water
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Price:
$77,589
You Save: $28,620
Sale Price: $48,969
You Save: $28,620
Sale Price: $48,969
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 113859
Location: Kings Mountain NC
Stock# 113859
Interior Color: FAWN
Stock# 113859
Interior Color: FAWN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 272VRK Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | FAWN |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| GVWR | 9265 lbs |
| Dry Weight | 7520 lbs |
| Cargo Capacity | 1745 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6640 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" Smart TV, BR TV |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZT12821T8042872 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


