New 2026 Venture RV SportTrek Stinger Lite STS171VMK Travel Trailer
**2026**LITE WEIGHT**FIBERGLASS**
Venture RV SportTrek Stinger Lite travel trailer STS171VMK highlights:
- Rear Bathroom
- 13' Awning
- Linen Closet
- Microwave
At the front of this travel trailer, you’ll find the cozy bedroom area, featuring a 60" x 75" bed for a restful night’s sleep. At the foot of the bed, there’s a wardrobe and overhead cabinets, offering plenty of space to store clothing and essentials. Moving to the center, the kitchen is well-equipped with a two-burner cooktop with a flush glass cover, a microwave, and a large stainless steel sink, providing everything you need to cook comfortably. There’s also ample counter space for meal prep. Across from the kitchen, the 8 cu. ft. refrigerator offers plenty of storage for your groceries, while a slide-out area houses a 64" x 46" Sit N Slide dinette perfect for enjoying meals or providing extra space for guests at night. At the rear, the full bathroom includes a medicine cabinet, a large linen closet for toiletries, and a 30" x 36" shower, so you can enjoy private showers without relying on campsite facilities.
The Venture RV SportTrek Stinger Lite travel trailers are designed to elevate every journey, this model blends comfort, innovation, and durability in one refined package. Enjoy endless hot water with the tankless water heater, ensuring comfort no matter how long the adventure lasts. Inside, the modern farmhouse interior design with hardwood cabinet doors creates a warm, residential feel that’s both stylish and inviting. The 12V 8 cu. ft. refrigerator provides plenty of storage space for all your fresh foods, so you can enjoy homemade meals on the go without worrying about running out of space. Built to last, the Azdel laminated sidewalls add strength, moisture resistance, and reliability, giving you confidence wherever the road takes you.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 11040
Interior Color: Chestnut, Fawn
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Chestnut, Fawn |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
SportTrek Stinger Lite STS171VMK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


