New 2026 Venture RV SportTrek ST292VBH Travel Trailer
Fully Loaded! Two Air Conditioners - Goodyear Tires - Outside Kitchen - LED Theater - King Bed!
Venture RV SportTrek travel trailer ST292VBH highlights:
- Large Slide Out
- Sit N' Slide Table
- Exterior Campfire Cafe
- Front Private Bedroom
- Double-Size Bunks
- Walk-In Pantry
A front private bedroom with a king bed slide out is sure to make you feel at home, while your guests take the double-size bunks in the back. There is a full bath right next to the bunks for easy nighttime use, and another guest can sleep on the 70" sofa within the large slide out. There is plenty of storage space, including a walk-in pantry with coat hooks, a bedroom dresser and closets to keep clothes organized, and an exterior pass-thru storage for camp gear! A full kitchen inside will let you cook in comfort when the weather isn't cooperating, and an exterior campfire cafe includes an outdoor refrigerator, sink, and griddle for a sunrise breakfast!
Every Venture RV SportTrek lightweight travel trailer is constructed to offer peace of mind and the comforts of home! Their purposeful residential kitchens are packed with handy features like a Furrion oven and three burner cooktop, a large stainless steel sink with a cover and dish drying rack, plus a 12V refrigerator. You will find plenty of storage throughout, including Safe-Tek hidden storage with a charging center and StorMore nightstands on either side of the bed behind the full-length closets. And the magnetic slam-latch baggage doors and spacious pass-through storage area will hold your outdoor gear in place. They even come with a hot and cold exterior shower and SporTrek's Weather Shield which includes a forced air heated and enclosed underbelly, radiant foil insulation wrapped tanks, and more features that will let you extend your camping season. You will also love the new residential upgraded furniture, Serta memory foam mattress, barn style passage doors, and many more comforts!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $22,376
Sale Price: $48,995
Stock# 161285
Interior Color: CHOCOLATE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | CHOCOLATE |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| GVWR | 9335 lbs |
| Dry Weight | 7880 lbs |
| Cargo Capacity | 1455 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6990 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On demand tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 40" TV with swing arm |
| Awning Info | 20' LED Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4EZT13125T8088852 |
SportTrek ST292VBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


