New 2026 Venture RV SportTrek ST271VRB Travel Trailer
Venture RV SportTrek travel trailer ST271VRB highlights:
- Front Private Bedroom
- Exterior Griddle
- Bartop with Stools
- Full Rear Bath
This Venture RV SportTrek travel trailer is designed for couples or small families and sleeps up to four people. The front private bedroom includes a queen bed, full-length closets, nightstands, and additional storage throughout the room.
The main living area includes a 70" sofa and a Sit N’ Slide table for dining or additional seating. Optional theater seating or a tri-fold sofa can replace the standard sofa layout. The kitchen includes a three-burner cooktop, oven with built-in air fryer, microwave, large sink, refrigerator, and cabinet storage for food and supplies.
The rear bathroom includes a full shower, toilet, sink, and is prepped for an optional washer and dryer.
Exterior features include a power awning, pass-through storage, hot and cold outdoor shower, exterior Smart TV, and an outdoor kitchen with a griddle. The trailer also includes an enclosed and heated underbelly, insulated holding tanks, upgraded residential furniture, and a memory foam mattress.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $24,757
Sale Price: $42,995
Stock# 1228
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 9260 lbs |
| Dry Weight | 6770 lbs |
| Cargo Capacity | 2490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5910 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless on demand |
| TV Info | LR 40" TV w/ swing arm, Ext. 40" Smart TV w/ swing arm |
| Awning Info | 14' LED Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4EZTT12728T7120393 |
SportTrek ST271VRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


