New 2026 Tiffin Motorhomes GH2 22 BV Adventure Van Motor Home Class B - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Tiffin Motorhomes GH2 22 BV Adventure Van - Class B diesel motorhome highlights:
- Power Lift Bed
- Bench Seat
- Microwave and Air Fryer
- Pantry/ Closet
- All-Wheel Drive
You and your partner will love this motorhome. The rear power lift bed offers effortless access to a comfortable sleeping area, with ample gear and garage storage below. A wet bath provides convenience, while in the kitchen area, you will find various amenities like a stainless steel single bowl sink and a pantry closet for keeping all your essentials organized. Further, overhead cabinets offer additional storage for your belongings while the microwave makes meal prep easy, and an outdoor table provides the perfect spot for alfresco dining and relaxation. With its functional design and comfortable amenities, this motorhome is perfect for extended road trips or weekend getaways.
The Tiffin GH2 Class B Diesel motorhomes feature cutting-edge technology, including a 3,000-watt Victron pure sine wave inverter/charger with smart shunt for accurate state-of-charge tracking and a Victron touchscreen control panel with solar controller and tank sensors. The integrated SeeLevel tank monitor keeps you informed about your fuel and water levels. Sleek, heated, and electrically adjustable side-view mirrors provide effortless convenience, and exquisite premium hardwood plywood with high-pressure laminate lower cabinets adds a touch of sophistication, plus, the dazzling interior multicolor accent lighting creates a vibrant and inviting atmosphere. In addition, the sumptuous heated leather seats with electronic controls offer unparalleled comfort, and the Mercedes-Benz MBUX multimedia system features a 10.25” touchscreen for seamless connectivity. Further, the kitchen offers a versatile microwave/air fryer combo, and a 12-volt roof vent fan provides culinary flexibility and ventilation.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $54,202
Sale Price: $199,995
Stock# 30428
Chassis: Mercedes Benz Sprinter 2500 AWD
Exterior Color: Selenite Full Body Paint
Interior Color: Stargazer
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Stargazer |
| Exterior Color | Selenite Full Body Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 4.5 gals |
| Tire Size | LT 245/70R 17 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 919 |
| Engine | Mercedes-Benz 2.0L 4 Cylinder Twin Scroll Turbo |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter 2500 AWD |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Refrigerator with Freezer |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Bypass |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Girard Side-mounted Powered Patio |
| Gross Combined Weight | 13930 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1W4NCVY4ST218435 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


