New 2026 Tiffin Motorhomes GH1 GH1 Motor Home Class B
TIFFIN GH1 PREMIUM CLASS B DIESEL ADVENTURE VAN RUGGED OFF-ROAD WITH COMFORTS OF HOME - FROM BACKCOUNTRY TRAILS TO EXTENDED OFF-GRID TRAVEL
2026 GH1 Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$239,783
You Save: $72,388
Sale Price: $167,395
You Save: $72,388
Sale Price: $167,395
Vogt RV Centers
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# RT193091
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# RT193091
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: BLUE GRAY
Interior Color: GREY
Stock# RT193091
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: BLUE GRAY
Interior Color: GREY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 GH1 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | BLUE GRAY |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 22 gals |
| Black Water Capacity | 4.5 gals |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 704 |
| Engine | MERCEDES-BENZ I4 TURBO DIESEL |
| Chassis | MERCEDES-BENZ SPRINTER |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | ELECTRIC |
| Gross Combined Weight | 13930 lbs |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 220 watts |
| VIN | W1W4NBVY8RT193091 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

