New 2026 Tiffin Motorhomes Byway 33 FL Motor Home Class A - Diesel
Flagship comfort priced to move — call or text 478-956-6111 — includes king bed slide, dual 15K A/Cs, 8.0kW Onan generator, inverter, and full-body paint.
View all Byway Floorplans
2026 33 FL Features and Options
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$380,876
You Save: $150,881
Sale Price: $229,995
You Save: $150,881
Sale Price: $229,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 110483
Location: Tampa, FL
Stock# 110483
Chassis: Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel
Interior Color: DESERT RETREAT
Stock# 110483
Chassis: Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel
Interior Color: DESERT RETREAT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 33 FL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | DESERT RETREAT |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29800 lbs |
| Dry Weight | 25989 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 255/70R 22.5 |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 431 |
| Engine | Cummins B6.7 |
| Chassis | Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 198 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 28.5" x 40.5" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10800 lbs |
| Axle Weight Rear | 19000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals. |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Instant |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 71 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR TV |
| Awning Info | Side-Mounted Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJFC2TCWR0271 |
For more information
Contact Us
Byway 33 FL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


