New 2026 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40 IP Motor Home Class A - Diesel
Dual vanity sinks; dishwasher; Theatre seating
View all Allegro Bus Floorplans
2026 40 IP Features and Options
Experience the pinnacle of luxury Class A diesel motorhome travel with the new 2026 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40 IP, now available from LazyDays powered by Camper’s Inn. Designed for discerning travelers who expect premium comfort, advanced technology, and timeless craftsmanship, the Allegro Bus 40 IP delivers an unmatched RV lifestyle for full-time living, extended touring, and unforgettable cross-country adventures.
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$731,093
You Save: $145,598
Sale Price: $585,495
You Save: $145,598
Sale Price: $585,495
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 113132
Location: Tampa, FL
Stock# 113132
Chassis: PowerGlide XC Raised Rail Rear Engine
Stock# 113132
Chassis: PowerGlide XC Raised Rail Rear Engine
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 40 IP Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 42000 lbs |
| Dry Weight | 38513 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 315/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 406 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | PowerGlide XC Raised Rail Rear Engine |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with French Doors and Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 25 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 229 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR 50" TV, Ext. TV |
| Awning Info | Girard Power w/LED Lighting, Manual Window |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 52000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFEXTCWX8024 |
For more information
Contact Us
Allegro Bus 40 IP Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


