New 2026 Thor Motor Coach Pasadena 38DX Motor Home Super C - Diesel
Theater Seating! Fireplace!
View all Pasadena Floorplans
2026 38DX Features and Options
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$363,153
You Save: $113,158
Sale Price: $249,995
You Save: $113,158
Sale Price: $249,995
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# RWP2028
Location: Middlebury, IN
Stock# RWP2028
Chassis: Freightliner S2RV
Stock# RWP2028
Chassis: Freightliner S2RV
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 38DX Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 32700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 146 |
| Engine | Cummins B6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 279 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 154 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" Smart LED TV, BR 32" Smart LED TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Patio Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFC7TCWP2028 |
For more information
Contact Us
Pasadena 38DX Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


