New 2026 Thor Motor Coach Omni Trail S29 Motor Home Super C - Diesel
F550 4X4 CHASSIS / FULL BODY PAINT / 6.0 ONAN DIESEL GEN / REAR BATHROOM / MUPRHY BED / 3 TVS / 2 AC / 1800 W INVERTER/ 12,000 LBS TOWING CAPACITY
View all Omni Trail Floorplans
2026 S29 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 OMNI S29
- Front Paint Protection
- Auto Leveling Jacks w/Touch Pad Controls
- Pre-Collision Assist with AEB and Forward Collision
- Warning
- Automatic Headlamps
- FordPass° Connect” 4G Wi-A Modem
- Fog Lamps
- Heated Remote Exterior Mirrors
- Side View Camera System
- Rear View Mirror w/Backup Monitor
- Keyless Entry for Cab Doors
- Valve Stem Extenders
- Black Wheels
- Leatherette Sofa with Electric Murphy-Bed
- Leatherette Dream Dinette Booth
- Wireless Phone Charger w/USB Port in Table Top
- Single Child Safety Tether
- Electric Fireplace w/Remote Control
- Double Door Refrigerator
- 3-Burner Gas Cooktop w/Oven & Si-fold Cover
- 30” Over the Range Microwave Oven
- Power Vent in Kitchen
- Pop-Up Phone Charger w/Outlet/USB/USB-C Port in
- Kitchen CTop
- Kitchen Countertop LED Accent Lighting
- Bedroom 1 1OV Outlet on Inverter for CPAP
- Winegard ConnecT” SG WiFi Extender -‘-5G
- TV Antenna
- 40’ TV in Living Area
- 40” TV on Manual Swivel Over Entry Door
- Exterior 32” TV w/Bluetooth® & Soundbar
- 6.0 Onan Diesel Generator
- Auto Transfer Switch w/Power Protection
- Rapid Camp+” Multiplex Wiring Control System
- 500W Solar Charging System
- 1800 Watt Inverter
- Dual A/Cs - 15.0 in Living Area, 13.5 in Bedroom
- Tankless Water Heater
- Exterior LP Connection
- Whole Coach Water Filtration System
- Protected Holding Tanks with Heat Pads
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37248
Location: Turlock, CA
Stock# 37248
Chassis: Ford F550
Exterior Color: Cityscape Edition ll Partial Paint. Clear Lake ll, Monterey Bay ll, Santa Ana Wind ll Full Body Paint Choices
Interior Color: Overlook, Morning Breeze
Stock# 37248
Chassis: Ford F550
Exterior Color: Cityscape Edition ll Partial Paint. Clear Lake ll, Monterey Bay ll, Santa Ana Wind ll Full Body Paint Choices
Interior Color: Overlook, Morning Breeze
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 S29 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Overlook, Morning Breeze |
| Exterior Color | Cityscape Edition ll Partial Paint. Clear Lake ll, Monterey Bay ll, Santa Ana Wind ll Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QD 6,000 Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 2290 |
| Engine | Power Stroke 4x4 Turbo V8 |
| Chassis | Ford F550 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 66.5 gals |
| Wheelbase | 205 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68.2 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 54 cu. ft. |
| TV Info | Smart TV; LR 40", Entry Door 40", Ext. 32" |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 43000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | A35952 |
For more information
Contact Us
Omni Trail S29 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


