New 2026 Thor Motor Coach Omni Trail R36 Motor Home Super C - Diesel
F600 4X4 CHASSIS / BUNK BEDS/ FULL BODY PAINT / 6.0 ONAN DIESEL GEN / PRIVATE KING BEDROOM / THEATER SEATING / 500W SOLAR/ EXTERIOR KITCHEN!!
View all Omni Trail Floorplans
2026 R36 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 OMNI R36
- FRONT PAINT PROTECTION
- AUTO LEVELING JACKS W/TOUCH PAD CONTROLS
- PRE-COLLISION ASSIST WITH AEB AND FORWARD COLLISION
- WARNING
- AUTOMATIC HEADLAMPS
- FORDPASS CONNECT 4G WI-FI MODEM
- FOG LAMPS
- HEATED REMOTE EXTERIOR MIRRORS
- SIDE VIEW CAMERA SYSTEM
- REAR VIEW MIRROR W/BACK UP MONITOR
- KEYLESS ENTRY FOR CAB DOORS
- VALVE STEM EXTENDERS
- BLACK WHEELS
- LEATHERETTE POWER RECLINING THEATER SEATS
- W/FOOTREST HEAT & MASSAGE
- DREAM DINETTE BOOTH
- WIRELESS PHONE CHARGER W/USB PORT IN TABLE TOP
- SINGLE CHILD SAFETY TEATHER
- DOUBLE DOOR REFRIGERATOR
- 3-BURNER GAS COOKTOP W/OVEN $ BI-FOLD COVER
- 30” OVER THE RANGE MICROWAVE OVEN
- POWER VENT IN KITCHEN’
- POP-UP PHONE CHARGER W/OUTLET/USB/USB-C PORT IN
- KITCHEN COUNTER TOP
- KITCHEN COUNTERTOP LED ACCENT LIGHTING
- BEDROOM 110V OUTLET ONT INVERTERE FOR CPAP
- USC CHARGING PORTS IN NIGHTSTANDS
- BUNK BEDS CONVERT TO CLOSET
- WINEGAURD CONNECT 5G WIFI EXTENDER
- 5G TV ANTENNA
- 40” TV ON MANUAL SWIVEL IN CABOVER
- 32” TV IN BEDROOM
- EXTERIOR 32” TV W/BLUETOOTH & SOUNDBAR
- EXTERIOR KITCHEN – INCLUDING REFRIGERATOR AND SINK
- 6.0 ONAN DIESAL GENERATOR
- AUTO TRANDFER SWITCH W/ POWEDR PROTECTION
- RAPID CAMP MUTIPLEX WIRING CONTROL SYSTEM
- 500W SOLAR CHARGING SYSTEM
- 1800 WATT INVERTER
- DUAL A/CS 15.0 IN LIVING AREA 13.5 IN BEDROOM
- COMBO WASHER/DRYER PREP
- TANKLESS WATER HEATER
- EXTERIOR LP CONNECTION
- WHOLE COACH WATER FILTRATIONHEATED ENCLOSED HOLDING TANKS
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38287
Location: Turlock, CA
Stock# 38287
Chassis: Ford F-600
Exterior Color: Cityscape Edition ll Partial Paint. Clear Lake ll, Monterey Bay ll, Santa Ana Wind ll Full Body Paint Choices
Interior Color: Overlook, Morning Breeze
Stock# 38287
Chassis: Ford F-600
Exterior Color: Cityscape Edition ll Partial Paint. Clear Lake ll, Monterey Bay ll, Santa Ana Wind ll Full Body Paint Choices
Interior Color: Overlook, Morning Breeze
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 R36 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Overlook, Morning Breeze |
| Exterior Color | Cityscape Edition ll Partial Paint. Clear Lake ll, Monterey Bay ll, Santa Ana Wind ll Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QD 6000 Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 2272 |
| Engine | 6.7L Power Stroke 4 x 4 V8 Turbo |
| Chassis | Ford F-600 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 66.5 gals |
| Wheelbase | 267 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68.2 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 74 cu. ft. |
| TV Info | Smart TV; Cab 40", BR 32", Ext. 32" |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43500 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | A40619 |
For more information
Contact Us
Omni Trail R36 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


