New 2026 Thor Motor Coach Inception AC34XG Motor Home Super C - Diesel
Command the highway in this rugged Super C with a 15,000-lb towing capacity, an inclining king bed, and premium Freightliner power.
Thor Motor Coach Inception Super C diesel motorhome 34XG highlights:
- Bunk Over Cab
- Rear Private Bedroom
- Theater Seating
- Exterior 40" TV
- 72" Dream Dinette
- Stackable Washer & Dryer
You’re going to be captivated by the commanding presence and heavy-duty luxury of the New 2026 Thor Motor Coach Inception AC34XG! As a premier "Super C" diesel motorhome, this coach is built on the rugged Freightliner® S2RV chassis with the Atlas™ Foundation, delivering the towing muscle of a semi-truck with the refined comfort of a luxury suite. You’ll love the power of the Cummins® ISB-XT 6.7L engine, pumping out 360 HP and 800 lb.-ft. of torque, allowing you to effortlessly tow up to 15,000 lbs. The interior is a masterpiece of open-concept design, featuring a massive full-wall slide that houses a 72-inch Dream Dinette® and leatherette theater seating with heat, massage, and USB charging. The gourmet kitchen is ready for any road trip with its residential refrigerator (complete with an in-door ice dispenser), a two-burner gas range with an additional induction cooktop, and solid-surface countertops. Retreat to the private rear master suite to find the exclusive Tilt-A-View™ inclining King-size bed, a 32-inch Smart TV, and even a stackable washer and dryer hidden away for ultimate convenience!
Choosing Campers Inn RV for your next big purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this Inception AC34XG, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. With over 50 locations coast-to-coast, help is always nearby, whether you're crossing the Great Plains or parked at a high-end motorcoach resort. Our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your Super C's advanced systems—from the Onan® RV QD 8000 diesel generator and 500-watt solar charging system to the Rapid Camp+® multiplex wiring control—so you can head out with total confidence!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $95,777
Sale Price: $249,995
Stock# 21158947
Chassis: Freightliner S2RV
Exterior Color: BEACON BLUE 2 FBP
Interior Color: OUTLANDER 2
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | OUTLANDER 2 |
| Exterior Color | BEACON BLUE 2 FBP |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 32700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 295/75R 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 2319 |
| Engine | Cummins B6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 246 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Tilt-A-View Inclining King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 132 cu. ft. |
| TV Info | LR 42" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 16' Patio Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFC6TCWK6495 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


