New 2026 Thor Motor Coach Inception 38XL Motor Home Super C - Diesel
Freightliner Customs Chassic / Full Body Paint / Certified Clean Idle / Bunk House / Bath and Half /Theater Seating / Rear Private Bedroom / Stackable Washer & Dryer / Onan RV QD 8000 Diesel Gen / 500W Solar Panel / 1800 W Inveter / 2 AC !!
View all Inception Floorplans
2026 38XL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2027 INCEPTION 38XL
- Auto Leveling Jacks w/Touch Pad Controls Front Paint Protection
- Frameless Dual Pane Windows
- Pet-Lmk ™ Multi-Purpose Tie-Down
- 12" Touchscreen Dash Radio w/Bluetooth®,
- Apple CarPlay®/Android Auto® & Sirius/XM® Prep
- Heated Remote Exterior Mirrors
- Side View Camera System
- Residential Linoleum Flooring Throughout Ducted Whisper Air™ Central Cooling
- Leatherette Power Reclining Theater Seats W/Footrest, Heat & Massage
- Leatherette Dream Dinette Booth
- Wireless Phone Charger w/USB Port in Table Top Dual Child Safety Tethers
- Electric Fireplace w/Remote Control Double Door Refrigerator
- 2-Burner Gas Range Top w/Single Induction Cooktop Convection Microwave
- Pop-Up Phone Charger w/Outlet/USB/USB-C Port in Kitchen CTop
- nit-a-View Inclining Bed Mechanism
- Bedroom 110V Outlet on Inverter for CPAP Bunk Beds Convert to Closet
- USS Charging Ports in Nightstands Oxygenics Shower Head
- W negard ConnecT™ 5G WiFi Extender +5G TV Antenna
- 40" TV n L"vmg Area
- 32" TV in Bedroom
- Exterior 40" TV w/Bluetooth® Soundbar
- TV Prep in Bunk Beds
- Onan RV 8000 Quiet Diesel Generator Power Cord Reel
- Energy Management System
- Rapid Camp+™ Multiplex Wiring Control System WiFi 100W Solar Charging System w/Power Controller 1800 Watt Inverter
- Dual High Output Ducted A/C's w/Heat Pumps Stackable Washer/Dryer
- Tankless Water Heater Exterior LP Connection
- Whole Coach Water Filtration System w/Bypass
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$376,999
You Save: $97,004
Sale Price: $279,995
You Save: $97,004
Sale Price: $279,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39508
Location: Turlock, CA
Stock# 39508
Chassis: Freightliner S2RV
Exterior Color: Full Body Paint; Beacon Blue, Lenox Ash II, Phantom Falls II
Interior Color: Outlander 2, North Island 2
Stock# 39508
Chassis: Freightliner S2RV
Exterior Color: Full Body Paint; Beacon Blue, Lenox Ash II, Phantom Falls II
Interior Color: Outlander 2, North Island 2
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 38XL Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Outlander 2, North Island 2 |
| Exterior Color | Full Body Paint; Beacon Blue, Lenox Ash II, Phantom Falls II |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 32700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan RV QD 8000 Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins B6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 279 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Tilt-A-View Inclining King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 154 cu. ft. |
| TV Info | BR 32" LED Smart TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Patio Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | WX5250 |
For more information
Contact Us
Inception 38XL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


