New 2026 Thor Motor Coach Hurricane 36H Motor Home Class A
2026 Thor Hurricane 36HThor Motor Coach Hurricane Class A gas motorhome 36H highlights:
- Full Body Paint!
- 1.5 Bathroom
- Three Slide Outs
- Drop Down Overhead Bunk
- Exterior TV
- Frameless Dual Pain Windows
This motorhome is designed for comfort and convenience throughout. At the front, swivel cockpit chairs with a stow-away coffee table create a relaxing space for quiet mornings, while the overhead drop-down bunk offers a comfortable sleeping area for guests. The main living area features generous seating, including 68" theater seating with side tables, a 68" sofa bed, a pantry, and a cozy fireplace. Across from it, the 68" Dream Dinette is perfect for dining, games, or additional sleeping space, and a 50" LED Smart TV on a Televator provides entertainment after a day of adventure. The kitchen is well equipped with a three-burner cooktop, 30" over-the-range microwave, and a side-by-side refrigerator. A centrally located half bath adds convenience, while the rear bedroom offers a tilt a view 72" x 80" king bed in a slide-out, along with a closet, TV, and a full rear bathroom for complete comfort on the road.
With any Hurricane Class A gas motorhome by Thor Motor Coach you will appreciate solid construction materials, like the premium one-piece roof, residential vinyl flooring and the automatic leveling jacks with touchpad controls for ease and efficiency. Each model sits on a Ford F-53 chassis with a 7.3L Triton V8 engine for power you can feel, plus there is an 8,000 lb. trailer hitch with a 7-pin round connector to pull your car along. The Rapid Camp+ multiplex system will allow you to easily set up camp from the convenient 7" touchscreen provided, and the Winegard ConnecT WiFi extender +4G will let you catch up on work if needed. The Hurricane includes pressed laminated countertops inside, as well as window privacy roller shades, decorative glass and tile in the kitchen, and many more at-home comforts.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $77,338
Sale Price: $169,499
Stock# 11034
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: GREAT FALLS FBP
Interior Color: Hilton Head, Nantucket Blue II
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Hilton Head, Nantucket Blue II |
| Exterior Color | GREAT FALLS FBP |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan RV QG 5500 Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Side by Side |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 88 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 91 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV on Televator, BR 32" LED TV, Ext. 32"on Swivel with Bluetooth |
| Awning Info | 20' Patio Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 1F66F5DN4S0A06675 |
Hurricane 36H Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


