New 2026 Thor Motor Coach Geneva 19VX Chevy Motor Home Class C
Thor Motor Coach Geneva Class C gas motorhome 19VX Chevy highlights:
- Rear Wet Bath
- Cab-Over Bunk
- 12V Refrigerator
- Twin-Size Benches/Beds
This compact coach will be perfect for your trips across the state or country! Once you park for the day, you can make dinner on the two-burner gas cooktop or in the convection microwave. There is a 12V refrigerator plus an additional quick access pull-out refrigerator to keep drinks stocked! The two twin-size benches/beds can convert to a king-size bed, and there are removable tables here where you can easily dine and play card games at. The rear wet bath includes a power bath vent, a foot flush toilet, and a skylight, plus there is a closet nearby for easy access to clean clothes!
You will feel right at home in every one of these Thor Motor Coach Geneva Class C gas motorhomes! A premium one-piece roofing material and welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction will hold up for years to come. Each model has unique living area arrangements, fully equipped kitchens, and residential vinyl flooring that are easy to clean. The touchscreen dash radio and back-up monitor lets you play your favorite tunes and prevent any bumps or dings. Come choose your favorite one today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $42,753
Sale Price: $82,998
Stock# M137043
Chassis: Chevrolet
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 17 gals |
| Black Water Capacity | 16 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.0L V8 |
| Chassis | Chevrolet |
| Horsepower | 401 hp |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Wheelbase | 139 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Twin Beds with King Conversion |
| Torque | 464 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 19 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" Smart TV |
| Awning Info | 12' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 16000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1HA3GRC7XSN018755 |
Geneva 19VX Chevy Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


