New 2026 Thor Motor Coach Four Winds Sprinter 19Z Motor Home Class C - Diesel
2026 19Z Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Price:
$138,900
You Save: $24,020
Sale Price: $114,880
You Save: $24,020
Sale Price: $114,880
Fraserway RV
Location: Abbotsford, BC
Stock# 85121
Location: Abbotsford, BC
Stock# 85121
Chassis: Ford
Stock# 85121
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 19Z Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Cargo Capacity | 20 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20.5 gals |
| Grey Water Capacity | 17 gals |
| Black Water Capacity | 16 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | 4.0 Kw Dual Gas/LP Generator |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 3838 |
| Engine | 7.3l v8 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 325 hp |
| Wheelbase | 138 in |
| Torque | 450 ft-lb |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 11' |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| VIN | 1FDWE3FN5TDD34579 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


