New 2026 Thor Motor Coach Four Winds 31H Motor Home Class C
Private bedroom; walk through bath; jackknife sofa
View all Four Winds Floorplans
2026 31H Features and Options
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Price:
$179,039
You Save: $59,044
Sale Price: $119,995
You Save: $59,044
Sale Price: $119,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21173329
Location: Tampa, FL
Stock# 21173329
Chassis: Ford E Series
Exterior Color: TELLURIDE FBP
Interior Color: SUNLIT SILVER
Stock# 21173329
Chassis: Ford E Series
Exterior Color: TELLURIDE FBP
Interior Color: SUNLIT SILVER
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 31H Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | SUNLIT SILVER |
| Exterior Color | TELLURIDE FBP |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V w/Auto Generator Start |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 107 cu. ft. |
| TV Info | Mid-Ship 40" Smart TV |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FNXTDD23765 |
For more information
Contact Us
Four Winds 31H Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


