New 2026 Shasta RVs Shasta 29BH Travel Trailer
Shasta RVs Shasta travel trailer 29BH highlights:
- Front Bedroom
- Double-Size Bunks
- Kitchen Pantry
- Booth Dinette
Each camping trip in this travel trailer will be time well spent! Once you arrive at your site, you can unload the exterior storage, then stretch your legs on a hike. The two-burner cooktop will let you make lunch for your crew when you return, and there is a rear corner full bath to freshen up. Adjacent to the bath are a set of double-size bunk beds for your guests or little ones. You'll have the front bedroom to yourselves with a walk-around queen bed, dual bedside wardrobes and shelves, and a privacy curtain. The booth dinette provides a place to dine together while the jackknife sofa gives you a space to unwind, and both of these pieces of furniture can double as additional sleeping space for guests!
With each Shasta travel trailer by Shasta RVs, premium construction products are used such as 2x2 wood studs 16" on center or less, tinted black-framed radius safety glass windows, and full pass-through storage. Also included is an aerodynamic radius front profile, a front-colored rock guard to protect against road debris, a straight axle with electric breaks, and a power tongue jack for easy setup. The interior offers pocket-bored and screwed cabinets, USB charging stations, a pull-down faucet, and more providing value and convenience. The 200W solar panel comes with a 30-amp controller, and the tankless water heater will provide endless hot showers.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# SOS29BH
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 617 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 4780 lbs |
| Cargo Capacity | 2820 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
Shasta 29BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


