New 2026 Roadtrek Play Tuff Motor Home Class B
Roadtrek Class B gas motorhome Play Tuff highlights:
- Storage Organizer
- Sport-Inspired Leatherette Seating
- 5.3 Cu. Ft. Refrigerator
- Wet Bath
- 300 AMPS of Lithium Batteries
This upgrade to the Play model adds functionality and a tougher stance, allowing you to conquer any adventure that heads your way. The swivel captain's seats include a swivel table that will provide a place to enjoy your coffee at each morning, or you can relax on the side facing sofas/twin beds in the back. There is also a pivot table here, along with overhead compartments and a closet so everything has its place. The galley kitchen includes a propane stove, microwave, and a flip-up counter extension with a charging station so you can keep your phone and camera ready to go. And don't overlook the wet bath with a marine toilet, sink and shower for added convenience!
The Roadtrek Class B gas motorhomes are built upon the stylish Ram ProMaster 3500 chassis with a 3.6L V6 gas engine to power your trips near and far. The Uconnect 5 HD radio with Apple Car Play and Android Auto will make the drive just as sweet as the destination. Each model includes a 12V refrigerator, a two-burner recessed propane stove with a flush cover and built-in igniter, and ample storage space for all your belongings. There is even an outdoor shower to rinse the dirt off your feet before entering inside, and a retractable awning to protect you rain or shine. Come find your favorite one today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# RN341
Chassis: Ram ProMaster 3500 Extended Van
Exterior Color: SILVER-METALLIC
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Exterior Color | SILVER-METALLIC |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 8.5 gals |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L V6 24 Valve |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 Extended Van |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Two Twin, King Conversion |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 5.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 11000 btu |
| Awning Info | 13' Power |
| Gross Combined Weight | 11550 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVJG6TE169118 |
Roadtrek Play Tuff Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


