New 2026 Palomino Pause Reboot Edition 19.4 Travel Trailer
Palomino Pause Reboot Edition travel trailer 19.4 highlights:
- Front Queen Bed
- Full Rear Bath
- Convection Microwave
- 14' Carefree Legless Awning
You'll love spending time in this travel trailer, whether at the lake or in the woods! The front bedroom includes a queen bed and a shirt closet so you can keep your clothes wrinkle-free, and once your guests convert their bed back to a booth dinette, you can enjoy your coffee here each morning. Breakfast can be made on the three-burner cooktop or air fryer/convection microwave, and there is a 12V black glass refrigerator for the milk and eggs. This unit includes a spacious full rear bath, complete with a large bath countertop and a linen closet for clean towels!
With any Pause Reboot Edition travel trailer by Palomino, you'll enjoy a rugged exterior that features a puncture resistant underbelly and a MORryde Huck-Rivet aluminum frame for added durability. There is also a seamless laminated fiberglass roof and laminated fiberglass walls for added protection. A solar system features 200 watts of solar power, a 270AH lithium battery, a 3,000W inverter charger, and Victron SmartSolar charge controller for off-grid capabilities. Additional exterior features include a roof ladder, a Carefree legless awning, and an outside spray port with hot and cold water. Inside, you'll enjoy wrapped solid wood cabinets, Thermo Foiled countertops with optional solid surface countertops, a Transcore composite floor, and a fiberglass shower to name a few comforts!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 13315
Exterior Color: SILVER
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 785 lbs |
| GVWR | 8900 lbs |
| Dry Weight | 6643 lbs |
| Cargo Capacity | 2257 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Smart TV |
| Awning Info | 14' Carefree Legless Power w/Wind Sensor |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5NHTPEU23TH000398 |
Pause Reboot Edition 19.4 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


