New 2026 Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series 25SBS Travel Trailer
Titanium Series
Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series travel trailer 25SBS highlights:
- Queen Bed
- Bar Top with Bar Stools
- Full Rear Bath
- Two Kitchen Pantries
Optional Equipment Installed On This Unit: Titanium Sesries, Mtn. Storage System, Living Room Fireplace, 12V Heat Pad, 50 AMP Service, Off-Grid Battery Rack, Dlx. Power Vent Fans
Hitch up this travel trailer and head to the campground to make memories. You will find a front private bedroom with a queen bed and storage space for your things, making it feel more like home. A full rear bath will let you freshen up each day, and a full kitchen lets you make meals. There is a sunken range, flip-up countertop and two pantries for dry goods and snacks. The residential sofa with built-in recliners is directly across from the entertainment center with a 50" TV, a bar top with stools and storage.
With any Timber Ridge Titanium Series travel trailer by Outdoors RV you will enjoy the sleek design frameless thermal pane windows, along with the silver fiberglass front cap and Titanium Series graphics package. The rugged 8' chassis with 5,200 lb. axles and XL ground clearance will make maneuvering tougher terrain easier than ever, and there is a wireless rear, side(s) turn camera system for hassle-free parking. Each model includes LG solid surface countertops, mountain lodge interiors, hardwood slide out fascia(s), and many more comforts!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 265255
Interior Color: Stone Basin
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Stone Basin |
| GVWR | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Off Grid |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 51W122925T1032076 |
Timber Ridge Titanium Series 25SBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


