New 2026 OGV Luxury Coach V-Tour 144 5RL4A Motor Home Class B - Diesel
OGV Luxury Coach V-Tour 144 Class B diesel motorhome 5RL4A highlights:
- Rear Sofa/Lounge Bed
- Wet Bath
- Fold-Down Exterior Table
- Power Awning with LED Lighting
- Five Passenger Coach
- All-Wheel Drive
Traveling in this coach will be the easiest thing you'll ever do! The custom seating with double needle stitched inserts will provide comfort as you journey across the states, and the overhead cabinet above the cab gives you a place to store your belongings. There is a two-burner induction cooktop and microwave oven to whip up your best meals, along with a 12V refrigerator/freezer for food storage. You'll also appreciate the fold-down exterior table and storage drawers to keep kitchen necessities close by. In back, there is a rear sofa/lounge bed with overhead cabinets plus two side seats that will create one cozy bed at night!
Take on a new adventure in the V-Tour 144 Class B diesel motorhome by OGV Luxury Coach! It sits on a Mercedes-Benz 144" wheelbase sprinter van chassis with added safety features such as 4-wheel anti-lock braking, active brake assist, and a load adaptive electronic stability program. You will appreciate the 540 Anywhere Package with a 3000W inverter, 540Ah lithium batteries, a solar package and more power features to keep you going! Dual solar controllers are also found outside, along with black aluminum running boards, a tank heater and an audio video amplified antenna. Head inside to enjoy the carpeted floor mats throughout the cabin, solid surface countertops, custom woodwork and cabinet package, and soft touch wall panels to name a few comforts. And don't forget to check out the available options: a Rugged Roof Appearance Package, a 1080 Anywhere Package for added power, Starlink prep and more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $70,590
Sale Price: $169,995
Stock# 1716
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter Van 2500 AWD
Exterior Color: High Tech Silver
Interior Color: Stone Gray
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Interior Color | Stone Gray |
| Exterior Color | High Tech Silver |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fuel Type | Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter Van 2500 AWD |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Refrigerator Type | 12V Refrigerator/Freezer |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 5360 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| TV Info | Smart HDTV |
| Awning Info | 8' 2" Power w/Built In LED Lighting |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | W1X4NBVY8ST231047 |
V-Tour 144 5RL4A Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


