New 2026 OGV Luxury Coach V-Tour 144 2MB4A Motor Home Class B - Diesel
OGV Luxury Coach V-Tour 144 Class B diesel motorhome 2MB4A highlights:
- Murphy Bed
- Wet Bath
- Fold-Down Exterior Table
- Power Awning with LED Lighting
- Microwave Oven
- All-Wheel Drive
Traveling in this coach will be the easiest thing you'll ever do! The custom seating with double needle stitched inserts will provide comfort as you journey across the states, and the overhead cabinet above the cab gives you a place to store your belongings. There is a two-burner induction cooktop and microwave oven to whip up your best meals, along with a 12V refrigerator/freezer for food storage. You'll also appreciate the fold-down exterior table and storage drawers to keep kitchen necessities close by. In back, a Murphy bed with sofas below give you a place to relax and sleep after a day of traveling and exploring!
Take on a new adventure in the V-Tour 144 Class B diesel motorhome by OGV Luxury Coach! It sits on a Mercedes-Benz 144" wheelbase sprinter van chassis with added safety features such as 4-wheel anti-lock braking, active brake assist, and a load adaptive electronic stability program. You will appreciate the 540 Anywhere Package with a 3000W inverter, 540Ah lithium batteries, a solar package and more power features to keep you going! Dual solar controllers are also found outside, along with black aluminum running boards, a tank heater and an audio video amplified antenna. Head inside to enjoy the carpeted floor mats throughout the cabin, solid surface countertops, custom woodwork and cabinet package, and soft touch wall panels to name a few comforts. And don't forget to check out the available options: a Rugged Roof Appearance Package, a 1080 Anywhere Package for added power, Starlink prep and more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $68,175
Sale Price: $169,995
Stock# 1559
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter Van 2500 AWD
Exterior Color: Blue Grey
Interior Color: Stone Gray
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Interior Color | Stone Gray |
| Exterior Color | Blue Grey |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fuel Type | Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter Van 2500 AWD |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V Refrigerator/Freezer |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 5360 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| TV Info | Smart HDTV |
| Awning Info | 8' 2" Power w/Built In LED Lighting |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | W1X4NBVY2RT176041 |
V-Tour 144 2MB4A Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


