New 2026 OGV Luxury Coach V-Sport 11RB7 Motor Home Class B - Diesel
Turn every drive into a VIP experience with the 2026 Mercedes-Benz-Vsport- luxury technology, and comfort all in one elite package.
OGV Luxury Coach V-Sport Class B diesel motorhome 11RB7 highlights:
- Rear Sofa/Fold-Out Bed
- Eleven-Passenger Layout
- 270Ah Lithium House Battery
- Rear Doors
This coach has an impressive eleven-passenger layout, and since it's on the 170" wheelbase, you'll enjoy more space to stretch out! There are two captain's seats plus six additional cab seats, along with a rear sofa/fold-out bed that will double as sleeping space if two decide to camp overnight. The optional overhead cabinets give you the ability to bring along extra gear if needed, and you can also add an optional slide drawer refrigerator if you want cold drinks close by. Additional options include optional Starlink prep, an optional front center console with an ice chest and cup holders plus more!
The active traveler has met their match with the V-Sport Class B diesel by OVG Luxury Coach! The driver will appreciate the rearview camera, 4-wheel anti-lock braking system, active brake assist, and multifunction heated steering wheel to make the drive easier than ever. Each model sits on a Mercedes-Benz sprinter van conversion chassis with either a 144" wheelbase or 170" wheelbase, depending on the model you choose. There are color matched bumpers and side moldings outside, along with 30-amp shower power, and 5,000 lbs. towing capacity. The interior is designed with automotive grade fabrics, coordinated door panels and interior trim, soft touch wall panels and custom seating with double needle diamond stitching to name a few luxury comforts!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $58,925
Sale Price: $149,995
Stock# 1757
Chassis: Mercedes-Benz 3500XD
Exterior Color: Black
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Exterior Color | Black |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fuel Type | Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz 3500XD |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| TV Info | Smart HDTV |
| Shower Type | N/A |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8ND3Y6ST224128 |
V-Sport 11RB7 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


