New 2026 OGV Luxury Coach V-Cruise 8OBA Motor Home Class B - Diesel
OGV Luxury Coach VCRUISE Class B diesel motorhome 8OBA highlights:
- Four Captain's Chairs
- Seats Eight
- Rear Toilet
- Smart HDTV
- All-Wheel Drive
This AWD coach will seat eight passengers who are ready for fun day trips! The opposing sofa/foldout bed will provide sleeping space for two once you drop your friends off, and the rear toilet is sure to come in handy for nighttime restroom breaks. After you've cleaned up using the campground's facilities, you can grab a cold drink from the 3.75 u. ft. 12V refrigerator and make instant oatmeal in the microwave oven. Two of the captain's chairs come with power footrests for even more comfort. This model also includes a 32 gallon black/grey combination tank.
With any VCRUISE Class B diesel motorhome by OGV Luxury Coach, you will find high-quality and style at every turn. These Class B conversion vans feature color match bumpers and side moldings, a 5,000 lb. towing capacity, and an exterior utility bay with 30 Amp shore power, dual 110V outlets, an outside shower, plus tank fill and rinse for added convenience. The driver will love having a rear view camera for easy maneuvering, along with active brake assist, crosswind assist, and headlight assist. You'll love the interior of the VCRUISE with its carpeted floor mats throughout the cabin, custom seating with double needle stitching, and more luxurious features. There is also an integrated touchscreen control system, plus a 270 Ah lithium auxiliary house battery and 2,000 watt inverter to keep you powered up.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $61,530
Sale Price: $184,590
Stock# 1847
Chassis: Mercedes-Benz 2500 AWD
Exterior Color: Artic White
Interior Color: Black Seating
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Interior Color | Black Seating |
| Exterior Color | Artic White |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz 2500 AWD |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| TV Info | Smart HDTV |
| Awning Info | 8'2" |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X4NBVY6ST231578 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


