New 2026 nuCamp RV TAG Black Canyon Teardrop Trailer
nuCamp RV TAG teardrop trailer Black Canyon highlights:
- Dual Entry
- Front Stargazer Window
- Outdoor Hatch Kitchen
- Tri-Fold Multifunctional Mattress
- Roof Rack
When you are looking to upgrade from a tent, this TAG Boondock might be your solution to outdoor fun with inside sleeping arrangements for two and an outdoor kitchen! You can enter from either side to enjoy your own queen bed as you look at the stars each night through the large front stargazer window. The interior also offers an air conditioner, under-bed storage, and cargo pouches. When the optional Black Canyon upgrade is chosen on this model, you'll enjoy an additional 120-watt solar panel, a 110V heater, underglow lights and more!
With any nuCamp RV TAG teardrop trailer, you can bring some of the comforts of home with you as you easily tow this lightweight trailer to the campgrounds. The outdoor kitchen includes a stainless-steel sink and two-burner stove, so you won't have to cook over a campfire each day. Inside, you'll find a composite floor, deluxe Amish cabinetry, sleeping accommodations, and a power roof fan to keep you comfortable. You will also appreciate the Convenience Package that comes with a 180-watt solar panel, a 100 Ah 12-volt Lithium battery, and more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# TS009408
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 6 ft 9 in |
| Int Height | 3 ft 7 in |
| Hitch Weight | 194 lbs |
| Dry Weight | 1655 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | 235/75R15 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 2200 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Solar Wattage | 300 watts |
| VIN | 57HTG13SXTS009408 |
TAG Black Canyon Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


