New 2026 Lance Lance Truck Campers 825 Truck Camper
Lightweight truck camper. Equipped with Value Package, overhead cabinet bunk, convection/microwave-air fryer, Smart TV, Maxxair roof vent, air conditioner Furrion 13.5K BTU low profile, solar panel - 100 watt, back up camera with wireless monitor, rear awning-rollout, electric side awning, entry step - aluminum 4 step scissor, ladder and maggie rack, and Lance Load Roof Rack System.
Lance truck camper 825 highlights:
- Queen-Size Bed
- Convertible Dinette
- Full Kitchen
- Wardrobe
Traveling has never been easier than in this Lance truck camper that has been thoughtfully designed in order to maximize the use of space. You will enjoy the addition of the multi-functional U-shaped dinette that gives you an area to gather together for dinner and provide sleeping space for a guest. All of your needs will be met in this truck camper because of the spacious wet bath and fully equipped kitchen that even has a silverware organizer and a two-burner cooktop plus a spice rack!
There's no better time than now to start camping in a Lance truck camper! Each model is constructed with a full aluminum frame, a one-piece roof membrane, and block foam insulation throughout to enjoy four seasons of camping. You'll appreciate a keyless entry, an exterior shower, electric remote camper jacks, and eye-catching mountain scene graphics. Inside, there is Lite-Ply cabinet construction, an entry door pull shade, a dual pane bath skylight, and a solid surface galley countertop to name a few comforts. And don't forget to check out the select optional features available to further customize your truck camper!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# ACCP81521
Interior Color: Lapis, Bronzite, Grayson
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 8 ft |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Lapis, Bronzite, Grayson |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft 6 in |
| Center of Gravity Front | 33 in |
| Center of Gravity Rear | 45 in |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| Truck Bed Size | Short |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 181521 |
Lance Truck Campers 825 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


