New 2026 Lance Lance Truck Campers 1191 Truck Camper
STUNNING TRUCK CAMPER--11 FT
View all Lance Truck Campers Floorplans
2026 1191 Features and Options
Lance truck camper 1191 highlights:
- Booth Dinette
- Queen-Size Bed
- Three-Burner Cooktop
- Ducted Heat
You're going to love this redesigned classic Lance truck camper floorplan! You can easily cook meals each day on the three-burner cooktop, or you can choose the optional convection/micro-air fryer. Additional convenient features include a 10-cu. ft. 12V refrigerator, a pantry with adjustable shelves, locking pull-out storage drawers, and more! A booth dinette provides a place to dine together and let a guest or two littles one sleep on at night. And if you're needing more floor space, just choose the optional slide out here! The full dry bath is a comfort you won't want to camp without, and you'll enjoy the removable clothes rod, hinged bath door and storage cabinet for your essentials.
There's no better time than now to start camping in a Lance truck camper! Each model is constructed with a full aluminum frame, a one-piece roof membrane, and block foam insulation throughout to enjoy four seasons of camping. You'll appreciate a keyless entry, an exterior shower, electric remote camper jacks, and eye-catching mountain scene graphics. Inside, there is Lite-Ply cabinet construction, an entry door pull shade, a dual pane bath skylight, and a solid surface galley countertop to name a few comforts. And don't forget to check out the select optional features available to further customize your truck camper!
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$84,950
You Save: $24,960
Sale Price: $59,990
You Save: $24,960
Sale Price: $59,990
Bobby Combs RV
Location: Coburg, OR
Stock# NW354
Location: Coburg, OR
Stock# NW354
Interior Color: Lapis, Bronzite, Grayson
Stock# NW354
Interior Color: Lapis, Bronzite, Grayson
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 1191 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Lapis, Bronzite, Grayson |
| Dry Weight | 3425 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 11 ft 11 in |
| Wet Weight | 3973 lbs |
| Center of Gravity Front | 52.5 in |
| Center of Gravity Rear | 46.5 in |
| LP Tank Capacity | 7 gals. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LPG/110V/DSI |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 181285 |
For more information
Contact Us
Lance Truck Campers 1191 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


