New 2026 KZ Sportsmen Classic 240BH Travel Trailer
OFF GRID 200w SOLAR & INVERTER & OFFROAD TIRES TOO
KZ Sportsmen Classic travel trailer 240BH highlights:
- Front Queen Bed
- 2 Rear Bunk Beds
- Booth Dinette & Sofa
- Two Burner LP Gas Cooktop & Microwave
- Sleeps up to 7 in 4 beds
- OFF ROAD PACKAGE: 5 x Aluminum Wheels w/larger All Terrain Tires, and Holding Tank Heaters
- OFF GRID PACKAGE: 200w Rooftop Solar System & 1,000w Inverter
- Lightweight: Empty weight: 4,240 lbs / GVWR: 5,600 lbs
MSRP (with freight & prep) = $32,377 (See your sale price listed above)
NO EXTRA DEALER FEES! - You only pay NC-HU Tax (3%) and license fee ($85) if registered in North Carolina. Factory Freight to Dealer cost, dealer prep, & dealer admin fee are all included in our advertised sale price. Many dealers will charge $1,000 to $3,500 more for these fees over their advertised price.
Double-size bunk beds provide ample space for kids or guests, while the front bed offers a cozy retreat for adults and nightstands add a touch of home. The full bathroom is equipped with everything you need to start your day feeling refreshed. The kitchen features an 8 cu refrigerator, two-burner cooktop, and sink, making meal prep easy. Plus, the pantry provides storage for your favorite snacks and ingredients. The jacknife sofa and booth dinette offer comfortable seating for meals, games, or movie nights.
With any Sportsmen Classis travel trailer by KZ you will find durable construction materials, like the 3/8" fully-walkable roof and the one-piece seamless Tufflex material. Each model includes scissor-style stabilizer jacks, a Key-Alike program for baggage and entry doors, and a Leash Latch with a bonus beverage opener. You will find interior and exterior speakers plus backup camera prep and solar prep. The Sportsmen Classic is designed to make you feel at home with rail-style cabinet doors, residential grade linoleum, and plenty of storage space for all your belongings.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $8,592
Sale Price: $23,785
Stock# HZ6121
Exterior Color: WHITE
Interior Color: NOMAD
| Sleeps | 8 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | NOMAD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 5600 lbs |
| Dry Weight | 4240 lbs |
| Cargo Capacity | 1360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" AT |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3680 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | NONE - PRE-WIRED |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4EZTK2429T5120271 |
Sportsmen Classic 240BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


