New 2026 KZ Sportsmen Classic 240BH Travel Trailer
2 Bunks, Sofa, Dinette, & Queen Bed - Only 4,100 lbs
KZ Sportsmen Classic travel trailer 240BH highlights:
- Front Queen Bed
- 2 Rear Bunk Beds
- Booth Dinette & Sofa
- Two Burner LP Gas Cooktop & Microwave
- Sleeps up to 7 in 4 beds
- Lightweight: Empty weight: 4,100 lbs / GVWR: 5,600 lbs
MSRP (with freight & prep) = $30,325 (See your sale price listed above)
NO EXTRA DEALER FEES! - You only pay NC-HU Tax (3%) and license fee ($85) if registered in North Carolina. Factory Freight to Dealer cost, dealer prep, & dealer admin fee are all included in our advertised sale price. Many dealers will charge $1,000 to $3,500 more for these fees over their advertised price.
Double-size bunk beds provide ample space for kids or guests, while the front bed offers a cozy retreat for adults and nightstands add a touch of home. The full bathroom is equipped with everything you need to start your day feeling refreshed. The kitchen features an 8 cu refrigerator, two-burner cooktop, and sink, making meal prep easy. Plus, the pantry provides storage for your favorite snacks and ingredients. The jacknife sofa and booth dinette offer comfortable seating for meals, games, or movie nights.
With any Sportsmen Classis travel trailer by KZ you will find durable construction materials, like the 3/8" fully-walkable roof and the one-piece seamless Tufflex material. Each model includes scissor-style stabilizer jacks, a Key-Alike program for baggage and entry doors, and a Leash Latch with a bonus beverage opener. You will find interior and exterior speakers plus backup camera prep and solar prep. The Sportsmen Classic is designed to make you feel at home with rail-style cabinet doors, residential grade linoleum, and plenty of storage space for all your belongings.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $7,340
Sale Price: $22,985
Stock# HZ6120
Exterior Color: WHITE
Interior Color: NOMAD
| Sleeps | 8 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | NOMAD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| GVWR | 5600 lbs |
| Dry Weight | 4100 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3680 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | NONE - PRE-WIRED |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTK2428T5120259 |
Sportsmen Classic 240BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


