New 2026 KZ Sportsmen Classic 240BH Travel Trailer
View all Sportsmen Classic Floorplans
2026 240BH Features and Options
NEW FLOOR PLAN!!
Call for details.
What Our Customers Are Saying
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Markquart RV
Location: Markquart RV Burlington
Stock# N3604
Location: Markquart RV Burlington
Stock# N3604
Stock# N3604
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 240BH Specifications
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| GVWR | 5600 lbs |
| Cargo Capacity | 1480 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 14 |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Axle Weight | 3680 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | 14 |
| VIN | 4EZTK2421T5120233 |
For more information
Contact Us
Sportsmen Classic 240BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


