New 2026 KZ Sportsmen Classic 180BH Travel Trailer
Light Weight, Bunk Travel Trailer
View all Sportsmen Classic Floorplans
2026 180BH Features and Options
KZ Sportsmen Classic travel trailer 180BH highlights:
- 2 Volt Refrigerator
- Sink Covers
- Sink in bathroom
This is a great light weight travel trailer with bunks! The 13' power awning here will provide shade from the hot sun, and you can grab the lawn chairs from the pass-through storage.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$22,687
You Save: $6,692
Sale Price: $15,995
You Save: $6,692
Sale Price: $15,995
Williamson RV
Location: Seymour, IN
Stock# K2608
Location: Seymour, IN
Stock# K2608
Exterior Color: Black and White
Stock# K2608
Exterior Color: Black and White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 180BH Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | Black and White |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 3150 lbs |
| Cargo Capacity | 600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Long Full, Twin Bunks |
| Refrigerator Type | 12 volt |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 13' Electric |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 4EZTK1819T5032350 |
For more information
Contact Us
Sportsmen Classic 180BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

