New 2026 KZ Sportsmen Classic 130RD Travel Trailer
OFF ROAD PACKAGE! w/SOLAR & HEATED HOLDING TANKS
KZ Sportsmen Classic travel trailer 130RD highlights:
- 54" x 80" Bed
- Two Burner LPG Cooktop
- 12v Refrigerator
- Roof Top 13,500BTU Air Conditioner
- 9' Power Awning
- Sleeps 3 in 2 Beds
- OFF ROAD Package w/Tank Heaters
- 200w Rooftop Solar Panel w/30amp Controller
- Empty weight = 2,730 lbs / GVWR = $3,500 lbs
- 2 Year KZ Factory Warranty
MSRP (with Freight & Prep) = $25,134 (See your sale price listed above)
NO EXTRA DEALER FEES! - You only pay NC-HU Tax (3%) and license fee ($85) if registered in North Carolina. Factory Freight to Dealer cost, dealer prep, & dealer admin fee are all included in our advertised sale price. Many dealers will charge $1,000 to $3,500 more for these fees over their advertised price.
This cozy travel trailer with a front full bed is sure to feel just like home. There is a private bath with a shower and toilet so won't have to use the camp's facilities, and a booth dinette provides dining and additional sleeping space for one adult or two small children. The two burner cooktop and microwave oven will let you make meals each day, and there is a refrigerator to keep perishables fresh. When you're ready for some fresh air, grab your hiking gear from the exterior trunk door and head for the trails!
With any Sportsmen Classis travel trailer by KZ you will find durable construction materials, like the 3/8" fully-walkable roof and the one-piece seamless Tufflex material. Each model includes scissor-style stabilizer jacks, a Key-Alike program for baggage and entry doors, and a Leash Latch with a bonus beverage opener. You will find interior and exterior speakers plus backup camera prep and solar prep. The Sportsmen Classic is designed to make you feel at home with rail-style cabinet doors, residential grade linoleum, and plenty of storage space for all your belongings.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $7,137
Sale Price: $17,997
Stock# HZ6104
Exterior Color: WHITE
Interior Color: ASHWOOD
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | ASHWOOD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 260 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2570 lbs |
| Cargo Capacity | 930 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2310 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4EZTK1319T5099263 |
Sportsmen Classic 130RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


