New 2026 KZ Sportsmen Classic 130BH Travel Trailer
***$0 FEES***
KZ Sportsmen Classic travel trailer 130BH highlights:
- 54" x 80" Bed
- Two Burner Cooktop
- 9' Awning
- Sleeps Four
This cozy travel trailer with bunk beds will let you camp with ease! While your guests or the kids take the bunks, you can enjoy the front 54" x 80" bed all to yourselves. There is a private bath with a shower and toilet so won't have to use the camp's facilities. A two burner cooktop and microwave oven will let you make meals each day, and there is a refrigerator to keep perishables fresh. When you're ready for some fresh air, grab your hiking gear from the exterior trunk door and head for the trails!
With any Sportsmen Classis travel trailer by KZ you will find durable construction materials, like the 3/8" fully-walkable roof and the one-piece seamless Tufflex material. Each model includes scissor-style stabilizer jacks, a Key-Alike program for baggage and entry doors, and a Leash Latch with a bonus beverage opener. You will find interior and exterior speakers plus backup camera prep and solar prep. The Sportsmen Classic is designed to make you feel at home with rail-style cabinet doors, residential grade linoleum, and plenty of storage space for all your belongings.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $5,794
Sale Price: $15,900
Stock# 11908
Exterior Color: White
Interior Color: Nomad
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Nomad |
| Exterior Color | White |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2610 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 27x27 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
Sportsmen Classic 130BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


