New 2026 KZ Durango Half-Ton D296BHT Fifth Wheel
KZ Durango Half-Ton fifth wheel D296BHT highlights:
- Bath and a Half
- Pass Thru Storage
- Front Private Bedroom
- Flip-Up Solid Steps
- Exterior Awning
Escape to your next adventure on the road! The daybed with a bunk above is a great spot for kids or guests to sleep, and the half bath is a convenient addition. Stock up on snacks in the pantry, and gather around the U-dinette for meals and quality time. The kitchen is equipped with a sink, three-burner cooktop, and a 12 cu refrigerator, perfect for cooking up a storm. The hide-a-bed sofa is a comfy spot to chill and sleep, and the fireplace adds a cozy touch, perfect for chilly evenings. Plus, the swing arm TV is a great feature for entertainment. The full bathroom is a refreshing oasis, along with the front bedroom, which is a peaceful retreat where you can sleep tight on the queen bed, and store your clothes and gear in the wardrobe.
Each Durango Half-Ton fifth wheel by KZ provides lightweight towing with interior luxuries galore! Controlling the functions of your unit will be a breeze with the KZ Engage powered by OneControl that includes new integrated buttons & screen to control awnings, lights, tanks, and more. There are so many exterior conveniences to make each trip enjoyable, like the heated water convenience center, and the flip-up main entry steps! Durable construction includes Tufflex PVC roofing, Pex® in-floor heated waterlines & kitchen gray pipes, and a reinforced heavy-duty fiberglass front cap. The interior will feel more like a residential home with new blancher maple & morel fog cabinets, seamless countertops, a spacious shower, a redesigned front bedroom, and smart storage spaces! You can also customize your fifth wheel to fit your needs with available options, such as, generator prep, wireless backup camera prep, a 32" exterior TV with bracket, and so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $33,965
Sale Price: $65,995
Stock# 18713
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1620 lbs |
| GVWR | 11995 lbs |
| Dry Weight | 10040 lbs |
| Cargo Capacity | 1955 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | French Door Style |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8420 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 65" LED TV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZFD3525T6110004 |
Durango Half-Ton D296BHT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


