New 2026 KZ Connect SE C251RLSE Travel Trailer
KZ Connect SE travel trailer C251RLSE highlights:
- U-Shaped Dinette
- Walk-Through Bathroom
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
There is plenty of space throughout this travel trailer! The U-shaped dinette and refrigerator slide help to open up the living area. Across from it is an entertainment center with a 39" TV and an optional 30" fireplace that can be added below it, plus there is a rear 70" sofa with end tables on either side to set your bowl of popcorn. The walk-through bathroom is easy to access and has a 30" x 36" shower to freshen up in each morning. As you exit the bathroom, you will enter into the front private bedroom which has a 60" x 75" queen bed with wardrobes on either side and a TV to watch your favorite movies in true comfort!
Each Connect SE travel trailer by KZ includes an NXG frame, which is a high quality, highly engineered frame that provides a lightweight yet strong foundation for your RV. The Climate package provides added insulation to extend your camping season year-round with a fully enclosed, insulated and heated underbelly to protect the tanks and pipes. Some top features include the 17-inch range with illuminated control knobs, the seamless countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink including a sink cover for added countertop space, and a black high-rise faucet. You will also enjoy the KZ Engage that is powered by OneControl to monitor and control the battery levels, the slide(s), the leveling system, the awning(s), plus the inside and outside lighting. Choose your favorite today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $17,081
Sale Price: $34,821
Stock# 9568
Interior Color: Nomad
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Nomad |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5900 lbs |
| Cargo Capacity | 1290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4940 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 39" TV, BR TV |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL2620T4021192 |
Connect SE C251RLSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


