New 2026 KZ Connect SE 301BHK Travel Trailer
KZ Connect SE travel trailer C301BHKSE highlights:
- Queen Bed
- Double Bunk Bed
- Entertainment center
- Pass-Through Storage
- Walk-in Pantry
Your family will love this travel trailer. Sleep comfortably with your partner in the amazing queen bed situated in the front room, which has dual wardrobes perfect for storing your clothing. This unit is fitted with a full walk-through bathroom and a half bathroom in the rear part of the trailer, both ideal for refreshing yourself on a hot day. You can relax a little in the 70" sofa equipped with a 34" fireplace in front of it allowing you to enjoy a cozy atmosphere. You can also cook delicious meals in the incredible kitchen, fitted with a microwave, three cooktop burners, a walk-in pantry with coat hooks, a sink, a dinette, and a refrigerator, ideal for cooking any delicious dish. Finally, you will find an outdoor refrigerator and griddle excellent for cooking under the stars with your family, and a pass-through storage perfect for placing your stuff.
Each Connect SE travel trailer by KZ includes an NXG frame, which is a high quality, highly engineered frame that provides a lightweight yet strong foundation for your RV. The Climate package provides added insulation to help with harsher weather with a fully enclosed, insulated and heated underbelly to protect the tanks and pipes. Some top features include the 17-inch cooktop with glass cover, the seamless countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink including a sink cover for added countertop space, and a high-rise faucet. You will also enjoy the KZ Advantage package that includes a multi-media entertainment system, flush mounted LED ceiling lights and the RV airflow A/C system with air filter. Choose your favorite today!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $14,114
Sale Price: $38,885
Stock# 15172
Interior Color: MINK
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | MINK |
| Hitch Weight | 910 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 7050 lbs |
| Cargo Capacity | 1750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 64 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6140 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL3122T4099325 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


