New 2026 KZ Connect SE 251RL Travel Trailer
KZ Connect SE travel trailer C251RLSE highlights:
- Entertainment Center
- U-Shaped Dinette
- Queen Bed
- Pass-Through Storage
You will love this travel trailer features! The sofa is a comfortable spot to relax, and the entertainment center with fireplace is perfect for cozying up on chilly nights. The U-dinette is a great spot for meals or socializing. Moving to the kitchen area, the microwave is perfect for quick and easy meal prep, while the three-burner cooktop provides a range of cooking options. Plus, the refrigerator keeps your food and drinks fresh, ensuring you have everything you need for a comfortable trip. The walk-through bath provides easy access and convenience. The front bedroom boasts a spacious queen bed, ample storage space in the wardrobes, and a TV for relaxation. On the outside, the exterior awning provides shade and protection from the elements, while the two entry/exit doors offer added convenience and flexibility.
Each Connect SE travel trailer by KZ includes an NXG frame, which is a high quality, highly engineered frame that provides a lightweight yet strong foundation for your RV. The Climate package provides added insulation to help with harsher weather with a fully enclosed, insulated and heated underbelly to protect the tanks and pipes. Some top features include the 17-inch cooktop with glass cover, the seamless countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink including a sink cover for added countertop space, and a high-rise faucet. You will also enjoy the KZ Advantage package that includes a multi-media entertainment system, flush mounted LED ceiling lights and the RV airflow A/C system with air filter. Choose your favorite today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $10,605
Sale Price: $39,991
Stock# 16018
Interior Color: MINK
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | MINK |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5620 lbs |
| Cargo Capacity | 1380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4890 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL2628T4021196 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


