New 2026 KZ Connect C313MK like a 5th wheel Travel Trailer
Three Slide Outs- bedroom slide
KZ Connect travel trailer C313MK highlights:
- Kitchen Island
- Opposing Slides
- 34" Fireplace
- Hutch
- Theater Seating
Did you know that most of our RVs can be financed for up to 20 Years ?
Please give one of our RV Lifestyle Coaches a Text, Call or e-mail and get your no obligation options review and they will offer you their best case scenario.
Do you have something we can buy from you? We would also love to offer you a fair, Wholesale / Auction price offer on your Trade in.
Not only do we love newer RVs…. but we will also consider, Trucks, SUVs, Cars, Motorcycles and ATVs on trade, plus we will save you the tax and only charge taxes on the difference. ( Atlantic Provinces )
How about a nice afternoon of relaxing on the lake and then rinsing off in the 30" x 36" shower on this Connect travel trailer? After you get clean, you can grab a fresh change of clothes from the front walk-in closet and dresser in the private bedroom. The bedroom also has an area prepped for a washer and dryer and a king bed slide. Out in the main living area, you'll be able to prepare a meal without much effort at all since this trailer has a three-burner range, a microwave, a 10 cu. ft. 12V refrigerator, and a kitchen island for more prep space. You can even have your friends sit on the 70" sofa, theater seating, and booth dinette to chat with you while you finish the meal. You all will also benefit from the two electric awnings with LED lights on the exterior.
The KZ Connect travel trailer comes with an RV Airflow System which optimizes the airflow for your air conditioner. This improves performance, speeds up cooling times, and reduces noise in your trailer. Some of the other helpful features found on the Connect are the heated, insulated, and enclosed underbelly, the exterior docking station, the fiberglass front cap with front windshield, the 82" interior ceiling height, and the protective front diamond plate. There are some useful technological features, like the two LED motion-sensor lights, the HDMI and USB charger. The KZ Engage is powered by OneControl, and it monitors battery levels and controls slide rooms, the leveling system, the awning, inside/outside lighting, and the TPMS prep.
Call 1-902-639-1509 for your best-case scenarios and our multiple payment solutions.
Did you know that most of our inventory has individual YouTube Videos on our website? Shop on-line with our up-to-date website www.PineAcresRV.com
To book an appointment to view in person, please call or e-mail us at [email protected]
At Pine Acres RV in Stewiacke, we know that service is important to you.
Comprehensive inspections included, Extended Warranty is available, connect with us via e-mail or a phone call. Service is the key to our success. Please call-in advance to speak with a Salesperson to book an appointment to view. Like and Subscribe to our YouTube channel today…. if you press on the notification bell you will be notified of all our latest / daily updated videos.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $19,879
Sale Price: $79,800
Stock# i3602
Interior Color: Mink, Spice Film, Uni Sandgrau
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Mink, Spice Film, Uni Sandgrau |
| Hitch Weight | 1090 lbs |
| GVWR | 10735 lbs |
| Dry Weight | 8680 lbs |
| Cargo Capacity | 2055 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7590 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 11' & 13' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZTL3323T4021861 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


