New 2026 KZ Connect C312RE Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
KZ Connect C312RE travel trailer highlights:
- Full Bath
- Theater Seating
- Pass-Through Storage
- Flip-Up Solid Steps
Head for the hills, lake, or woods in this spacious travel trailer. Once your gear is unloaded from the pass-through storage, set up the 19' power awning with LED lights and relax with a cold drink. Once you head inside you can make lunch on the three burner range and dine at the dinette that includes two chairs and bench seating. The rear living area includes a rear entertainment center with an LED TV and a 34" fireplace for a cozy atmosphere. There is also theater seating here and two 70" sofas within the dual opposing slides where your guests can sleep. And you will enjoy the front private bedroom with a king bed all to yourselves!
The KZ Connect travel trailer comes with an RV Airflow System which optimizes the airflow for your air conditioner. This improves performance, speeds up cooling times, and reduces noise in your trailer. Some of the other helpful features found on the Connect are the heated, insulated, and enclosed underbelly, the exterior docking station, the fiberglass front cap with front windshield, the 82" interior ceiling height, and the protective front diamond plate. There are some useful technological features, like the two LED motion-sensor lights, the HDMI and USB charger. The KZ Engage is powered by OneControl, and it monitors battery levels and controls slide rooms, the leveling system, the awning, inside/outside lighting, and the TPMS prep.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $18,782
Sale Price: $49,998
Stock# 31010
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1030 lbs |
| GVWR | 9560 lbs |
| Dry Weight | 7790 lbs |
| Cargo Capacity | 1770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6760 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZTL332XT4021856 |
Connect C312RE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


