New 2026 Keystone RV Sprout 15RBS Travel Trailer
Keystone Sprout travel trailer 15RBS highlights:
- Front Murphy Bed
- Booth Dinette
- Single Axle
- 11' Power Awning
This single axle trailer is both cozy and versatile since there is a fold down sofa/Murphy bed up front! Now you can easily convert seating space into sleeping space, plus there are dual bedside closets to keep your things tidy. A two-burner cooktop and air fryer/convection microwave will let you cook meals each day, and a booth dinette provides a place to dine together. You can also choose to add the optional flip-up bunk above the dinette if you need more sleeping space. And don't overlook the full rear bath that will allow you to freshen up without having to leave your camper!
The Sprout travel trailers by Keystone are premium single-axle units that are sure to make an impression at the campground. Each one is built with .040 smooth front medal, one piece heated and enclosed underbelly, power tongue jack. There are also tinted safety glass windows, quick drop stabilizer jacks, and an exterior shower with hot and cold water. Inside, you will enjoy blackout night shades and a 78" interior height, along with an ultra-bright LED light strip and solid surface countertops in the kitchen. The 13,500 BTU A/C and 20,000 BTU furnace will keep you comfortable, and the Suburban tankless water heater is a convenience you won't want to camp without!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $5,987
Sale Price: $26,999
Stock# 470091
Exterior Color: TITANIUM METALLIC
Interior Color: LINEN
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | LINEN |
| Exterior Color | TITANIUM METALLIC |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| Dry Weight | 3375 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST235/75R15D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs. |
| Water Heater Type | Suburban tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTSPG18TD470091 |
Sprout 15RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


