New 2026 Keystone RV Sprinter 3980FBS Fifth Wheel
3 A/C's, Washer & Dryer Prep, Super Sofa, Electric 4 Point Leveling System.
View all Sprinter Floorplans
2026 3980FBS Features and Options
Keystone Sprinter fifth wheel 3980FBS highlights:
- Front Bunkhouse Suite
- Master Bedroom
- Kitchen Island
- Full Reclining Theater Seating
- 16 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Bath and a Half
The 2026 Keystone Sprinter 3980FBS is a large family-focused fifth wheel with a front bunkhouse suite, bath-and-a-half layout, king bedroom, and residential-style living space.
Sleeping & Layout
- Sleeps up to 8
- Front private bunkhouse suite
- Two bunks
- Desk/workstation
- Half bath
- TV hookup
- Rear king bedroom
- Rear full bathroom with dual sinks
- Four slide-outs for expanded interior space
Living Area
- Full reclining theater seating
- Entertainment center with fireplace
- 50" TV
- Booth dinette or optional freestanding dinette
- Thomas Payne luxury furniture
- Residential-style cabinetry
- Blackout night shades
Kitchen Features
- Kitchen island
- Residential seamless countertops
- Deep stainless sink with pull-out faucet
- 16 cu. ft. 12V refrigerator
- 3-burner gas range with 21" oven
- Oversized microwave
- Large pantry storage
- Pendant lighting over island
Bathroom Features
- Bath and a half
- Large 48" x 30" shower
- Skylight over shower
- Porcelain foot-flush toilet
- Dual sinks in rear master bath
Exterior & Construction
- 100" wide-body frame
- Laminated aluminum-framed sidewalls
- Fully walkable roof
- Heated & enclosed underbelly
- Thermal package rated for roughly 0–100°F operation
- One-touch 4-point leveling system
- Heated pass-through storage
- Maxxis radial tires
- Rear hitch receiver (3,000 lb rating)
- Two power awnings
Climate & Utilities
- Two or three A/C units depending on build/package
- 30,000 BTU furnace
- Girard tankless on-demand water heater
- 50-amp service
- Washer/dryer prep
- Solar prep
- Wi-Fi and 4G LTE prep
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$95,934
You Save: $28,936
Sale Price: $66,998
You Save: $28,936
Sale Price: $66,998
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 115625
Location: Kings Mountain NC
Stock# 115625
Interior Color: TEAK
Stock# 115625
Interior Color: TEAK
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3980FBS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | TEAK |
| Hitch Weight | 2720 lbs |
| Dry Weight | 12780 lbs |
| Cargo Capacity | 3819 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Suburban Tankless On Demand |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 10' and 15' Electric with Friction-Hinge Adjustment, LED Lights, and Manual Override |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFSTU27T4530736 |
For more information
Contact Us
Sprinter 3980FBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


