New 2026 Keystone RV Sprinter 3980FBS Fifth Wheel
FRONT QUAD BUNK SUITE/ ONE AND A HALF BATH/ THEATER SEATING / MASTER BEDROOM / 220W SOLAR PANEL / 3 AC !!
View all Sprinter Floorplans
2026 3980FBS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
2026 SPRINTER 3980FBS
DÉCOR – SPRINTER 2026 – SAND
EXTERIOR DÉCOR – SPRINTER – WHITE
COMFORT PACKAGE
CAMPING MADE EASY PACKAGE
LUXURY PACKAGE
WASHER/DRYER PREP
ELECTRIC 4 POINT LEVELING SYSTEM
13.5 3RD A/C
KING BED
THEATER SEATING
MAXX AIR RAINSENSOR VENT
REFRIGERATOR – 12V – 16CF
SOLAR FLEX PROTECT
FREE STANDING DINETTE AND CHAIRS
RVIA SEAL – GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$95,522
You Save: $25,527
Sale Price: $69,995
You Save: $25,527
Sale Price: $69,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39439
Location: Turlock, CA
Stock# 39439
Interior Color: Teak, Sand
Stock# 39439
Interior Color: Teak, Sand
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3980FBS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Teak, Sand |
| Hitch Weight | 2720 lbs |
| Dry Weight | 12881 lbs |
| Cargo Capacity | 3819 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Suburban Tankless On Demand |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 10' and 15' Electric with Friction-Hinge Adjustment, LED Lights, and Manual Override |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 530658 |
For more information
Contact Us
Sprinter 3980FBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


