New 2026 Keystone RV Sprinter 3900DBL Fifth Wheel
Bunkhouse with Loft Above / Two Ful Baths / Outdoor Kitchen / Theater Seating / Auto Leveling / 220 W Solar System / 3 AC!!
View all Sprinter Floorplans
2026 3900DBL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 SPRINTER 3900DBL
- DÉCOR – SPRINTER 2026 – TEAK
- EXTERIOR DÉCOR – SPRINTER – WHITE
- COMFORT PACKAGE
- CAMPING MADE EASY PACKAGE
- LUXURY PACKAGE
- KING BED
- THEATER SEATING
- WASHER/DRYER PREP
- ELECTRIC 4 POINT LEVELING SYSTEM
- 13.5K 3RD A/C
- PREMIUM OUTDOOR KITCHEN
- MAXX AIR RAINSENSOR VENT
- REFRIGERATOR – 12V – 16 CF
- SOLAR FLEX PROTECT
- FREE STANDING DINETTE AND CHAIRS
- RIVA SEAL – GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$100,180
You Save: $27,185
Sale Price: $72,995
You Save: $27,185
Sale Price: $72,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39505
Location: Turlock, CA
Stock# 39505
Interior Color: Teak, Sand
Stock# 39505
Interior Color: Teak, Sand
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3900DBL Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Teak, Sand |
| Hitch Weight | 2595 lbs |
| Dry Weight | 13697 lbs |
| Cargo Capacity | 2893 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 122 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST255/85R16G |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Suburban Tankless On Demand |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 10', 10' & 17' Electric w/ Friction Hinge Adjustment, LED Light Strip, & Manual Overrid |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 530467 |
For more information
Contact Us
Sprinter 3900DBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


