New 2026 Keystone RV Sprinter 3900DBL Fifth Wheel
$23,470 in options including King Bed, Theater Seating, 13.5K Third A/C, Outdoor Kitchen and more Call 984-223-2203 or come by today
View all Sprinter Floorplans
2026 3900DBL Features and Options
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$98,680
You Save: $28,691
Sale Price: $69,989
You Save: $28,691
Sale Price: $69,989
Campers Inn
Location: Raleigh NC
Stock# 115420
Location: Raleigh NC
Stock# 115420
Interior Color: SAND
Stock# 115420
Interior Color: SAND
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3900DBL Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | SAND |
| Hitch Weight | 2595 lbs |
| GVWR | 16590 lbs |
| Dry Weight | 13650 lbs |
| Cargo Capacity | 2880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 122 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST255/85R16G |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Suburban Tankless On Demand |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 10', 10' & 17' Electric w/ Friction Hinge Adjustment, LED Light Strip, & Manual Overrid |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFSTV22T4530478 |
For more information
Contact Us
Sprinter 3900DBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


